جلب اعتماد در اینستاگرام و تلگرام
توسعه و ارتقا فردی

توهم دانش و استفاده غلط از شبکه های اجتماعی

آیا شما نیز قسمتی از متن یک پیام تلگرامی را میخوانید و سپس برداشت خود را به ادامه ی آن می افزایید و ادامه ی آن مطلب را نمیخوانید؟

مدتی است استفاده از شبکه های اجتماعی به شدت در حال رشد است، اکثر اوقات مان حتی اوقات علمی خود را در این شبکه ها سپری می کنیم، خواندن جملات کوتاه سطحی، مغزمان را برای مطالعه ارضا می کند و ما از خواندن کتاب مثل همیشه دورتر می شویم.

این روزها کمتر کسی را پیدا می کنید که عضو این شبکه های اجتماعی نباشد و از آنها استفاده نکند. آمار نشان می دهد بیش از ۹۰ درصد اوقات، تلفن هوشمند در فاصله کمتر از یک متری ما قرار دارد .

بحث بر سر چگونگی استفاده از این شبکه ها بسیار است، اما چیزی که به نظر پرخطرتر از هر چیز دیگری است، نوعی بیماری است که به تازگی در حال رشد است و نام آن را می توانیم “توهم دانش” بگذاریم!

عضو شدن در گروه ها و کانال های به اصطلاح علمی و خواندن جملات کوتاه آموزشی همه ما را از کتاب خواندن و به دست آوردن دانشی عمیق دور کرده است.

به طور معمول متنهایی ۵ خطی برای ما ارسال می شود، معمولا ۲ خط از اول و یک خط از انتهای آن را مطالعه می کنیم و به صورت کامل خود را متخصص در آن زمینه می پنداریم!


[totalpoll id=”3524″]


هر کس هم در هر زمینه ای صحبت کند و اگر ما عضو یکی از این کانال های علمی باشیم بلافاصله وارد بحث می شویم و به سرعت آن ۳ خطی را که مطالعه کرده ایم بر سر آن فرد می کوبیم!

البته همین مورد هم به شرط آن می باشد که حوصله خواندن همین ۳ خط را داشته باشیم!

معمولا این روزها فقط حال تماشای عکس را داریم! در همین راستا می توانم آموزش های مربوط به فروش را مثال بزنم.

فروش یک مهارت است و نیاز به تمرین های مکرر دارد، تکنیک های آن بسیار هستند و همه توانایی مطالعه آنها را دارند، اما چیزی که شما را به یک فروشنده حرفه ای تبدیل می کند استفاده از این دانش هاست.

تا زمانی که این دانش عمیق با تمرین کردنهای بسیار و مکرر تبدیل به مهارت نشود نمی توان در هیچ زمینه ای حرفه ای شد.

به کرات مشاهده شده یک جمله از آموزش های فروش برای ما ارسال میشود و سریعا فروشنده می شویم! در چند مدت اخیر در مصاحبه های شغلی که انجام میدهم از متقاضیان کار سؤال می کنم که کتابی راجع به فروش خوانده اید؟

می گویند خیر اما در یک سری کانال های آموزشی عضو هستم که مطالبی در این زمینه برایم ارسال می شود و آن را مطالعه می کنم!!!

هنگامی که یک آزمایش فروش، از آن شخص انجام میدهم به صورت کامل مشخص می گردد نه دانشی در آن فرد وجود دارد و نه مهارتی.

وقتی از هر سیستمی به صورت غلط استفاده شود می تواند زیان بار باشد و شبکه های اجتماعی هم از این قاعده مستثنی نیستند.

نمی گویم کانالهای علمی و یا شبکه های علمی نامناسب است و هیچ گونه کارآیی ندارد، مهم استفاده صحیح از هر چیزی است.

عضویت در این کانال ها و شبکه های اجتماعی بسیار هم می تواند خوب باشد به شرطی که روش استفاده از آنها را بدانیم.

زمانی که یک مطلب کوتاه یا یک جمله علمی را خواندیم آن را به عنوان یک سرنخ برای به دست آوردن آن مطلب به صورت کامل و عمیق در نظر بگیریم و تا زمانی که به صورت کامل مطالب و یا کتاب های آن رشته را مطالعه نکرده ایم و آن دانش به مهارت تبدیل نشده است دچار توهم دانشی نشویم.

این رفتار می تواند خطرهای زیادی را در بلندمدت برای ما به وجود آورد، هنگامی که به این بیماری دچار شویم از مطالعه دور می شویم، از یادگیری صحیح فاصله می گیریم و خود را در یک دانش یک سانتیمتری غرق می کنیم.

با توجه به این رفتار و عقب ماندن از به دست آوردن دانش و پیشرفت، مطمئنا در کار و زندگی خود موقعیت های بسیاری را از دست خواهیم داد.

بهتر است هرچه زودتر به خودمان بیاییم و فرهنگ استفاده صحیح از هر چیزی را یاد بگیریم و به یکدیگر آموزش دهیم. گویا در ماراتونی هستیم که هیچ کس در انتهای آن پیروز نیست.

 

برچسب ها
📄 میخوام بقیه اشم بخونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن