جلب اعتماد در اینستاگرام و تلگرام
امنیت کسب و کار در اینترنتپادکستراهنمای خرید وسایلویدیو

خلاصه ی انواع کلاهبرداری اینترنتی در ۴ دقیقه

کلاهبرداری اینترنتی در کمین همه ی افرادیست که در اینترنت حضور دارند!

مجرمانی که به جای زورگیری، سرقت یا کیف‌قاپی با اندکی بهره هوشی دست به سرقت زده و در فضایی جهانی براحتی مخفی می‌شوند؛ افرادی که تعداد آنها هر روز رو به افزایش است و تعداد زیادی از هموطنان قربانیان این مجرمان خاموش می‌شوند. در این گزارش به روش‌های کلاهبرداران اینترنتی و راه‌های پیشگیری از آن پرداخته شده است.

شما میتوانید فایل زیر را گوش دهید یا متن را بخوانید!(توصیه ی ما گوش دادن به فایل زیر و ارسال آن برای کسانی است که امنیت آنها برای شما مهم است )

دانلود این فایل صوتی

 

فیشینگ

فیشینگ

فیشینگ جرمی که رتبه نخست جرایم اینترنتی کشور را به خود اختصاص داده و هر مجرم اینترنتی حتی هکرهای شانزده ساله نیز مرتکب آن می‌شوند. در این روش کلاهبرداران با ساختن صفحات جعلی مشابه درگاه اصلی بانک‌ها یا در قالب خرید اینترنتی دست به سرقت می‌زنند. مجرمانی که از این روش استفاده می‌کنند ابتدا با ساختن صفحه‌ای جعلی مشابه صفحه اصلی بانک‌ها شماره کارت،رمز دوم و کد cvv2 را به دست آورده و در فرصتی مناسب اقدام به برداشت از حساب کاربر می‌کنند. این دسته از مجرمان برای این‌که کاربر به موضوع مشکوک نشود با قراردادن پیغام این‌که سیستم بانک قطع است اعتماد فرد را جلب می‌کنند. گاهی نیز بعد از ثبت مشخصات فرد را وارد سایت اصلی بانک می‌کنند. براساس آمارهای پلیس، ۵۰ درصد جرایم سایبری کشور برداشت‌های غیرمجاز است که بیشتر آنها از طریق فیشینگ انجام می‌شود.

رضا یکی از متهمان اینترنتی است که توانسته با استفاده از روش فیشینگ ۹۰ میلیون تومان از مردم در استان آذربایجان شرقی کلاهبرداری کند. او در مورد شیوه سرقت‌هایش به تپش گفت: سال ۹۰ با راه‌اندازی سایت خرید آنلاین کارم را شروع کردم. در این سایت اجناس بازار را با ۲۰ درصد تخفیف قرار دادم و با ساختن صفحه‌ای جعلی هنگامی که مشتریانم می‌خواستند هزینه کالا را بپردازند، اطلاعات بانکی آنها را سرقت کرده و در فرصتی مناسب از حسابشان پول برداشت می‌کردم.

در طول دو سال موفق شدم از ۸۲ نفر کلاهبرداری کنم. شاید باورتان نشود اما همه این اقدامات را با دو خط تلفن همراه اعتباری انجام می‌دادم تا شناسایی و دستگیر نشوم. سایت را با این سیمکارت‌ها که نیاز به ارائه مدارک نبود اداره می‌کردم و هر بار که به پول نیاز داشتم از حساب افراد برداشت می‌کردم.

اسکمیر؛ روشی در حال فراگیرشدن

هک-دستگاه-خودپرداز

با آگاهی مردم از روش فیشینگ و دقت در نحوه پرداخت‌های الکترونیکی، مجرمان خاموش با روشی جدید دست به سرقت اینترنتی از کارت‌های بانکی می‌زنند. در این روش که اسکمیر نام دارد، مجرمان با قرار دادن مدارهای مغناطیسی در دستگاه‌های کارتخوان فروشگاه‌ها اطلاعات کارت‌های بانکی مشتریان را ذخیره می‌کنند و با تخلیه اطلاعات از جمله رمز دوم، کارت بانکی جعلی ساخته و از حساب مشتری سرقت‌های میلیونی می‌کنند؛ البته براساس آمار پلیس فتا در این روش که در حال فراگیر شدن است، مجرمان ممکن است دستگاه اسکمیر را داخل کارتخوان‌های فروشگاه‌ها قرار داده و بدون اطلاع صاحب مغازه اطلاعات مشتریان آنها را سرقت کنند.

 کلاهبرداری نیجریه‌ای

کلاهبرداری-نیجریه-ای

کلاهبرداری نیجریه‌ای یکی دیگر از روش‌های سرقت اینترنتی است که در سال اول شناسایی، ۱۰ درصد جرایم اینترنتی کشور را به خود اختصاص داد. شاید معمولا طعمه‌های این روش تجار و بازرگانان هستند که براحتی و برای لحظه‌ای غفلت میلیون‌ها و میلیاردها تومان سرمایه‌شان را به کلاهبرداران ناپیدا می‌دهند.

در این روش که از سال ۹۰ در کشور ما با شکایت چند تاجر شناسایی شد مجرمان اینترنتی بانفوذ به نشانی پست الکترونیکی این افراد از دادوستد آنها با شرکت‌های بین‌المللی باخبر می‌شوند. مجرمان ابتدا پست الکترونیکی مشابه شرکت با تغییراتی کوچک در یک یا دو حرف ساخته و با مشتری وارد گفت‌وگو می‌شوند.

آنها هنگامی که قرار است فرد خریدار پول را واریز کند با پست الکترونیکی جعلی شماره حساب خود را داده و فرد تاجر نیز که متوجه تغییر کوچک در نشانی پست الکترونیکی نمی‌شود هزاران دلار را به حساب کلاهبرداران می‌ریزد.

چند روزی که از واریز پول به حساب شرکت گذشت و تماسی با تاجر برقرار نمی‌شود او به موضوع مشکوک شده و در تماس با شرکت متوجه کلاهبرداری و واریز پول به حساب کلاهبرداران به جای شرکت می‌شود. به دلیل فعالیت این کلاهبرداران در کشورهای دیگر شناسایی و دستگیری آنها امری محال است.

سرهنگ حسین رمضانی معاون امور بین‌الملل پلیس فتا نیز در مورد این نوع کلاهبرداری می‌گوید: چون این جرم ابتدا از سوی اتباع کشور نیجریه رخ داد به این روش کلاهبرداری نیجریه‌ای می‌گویند. این جرم بیشتر از سوی اتباع آفریقایی در کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا رخ می‌دهد و با وجود تلاش شبانه‌روزی پلیس فتا هنوز هم تعدادی از پرونده‌های کلاهبرداری نیجریه‌ای به دلیل فرار مجرمان به کشورهای مختلف بی‌نتیجه مانده است.

 خالی کردن حساب با رسیدهای خودپرداز

هک-حساب-بانکی-با-رسید-تراکنش-بانکی

جدیدترین روش کلاهبرداری سایبری در ایران با دستگیری متهمی سی ساله فاش شد. در این روش سارقان با برداشتن رسیدهای خودپرداز و شناسایی صاحب حساب با مراجعه به بانک با ارائه مدارک جعلی حسابی به نام فرد باز کرده و با دریافت کارت بانکی اقدام به برداشت غیرمجاز از طعمه خود می‌کنند.

حامد مرد سی ساله‌ای که چندی پیش توسط پلیس فتا در تهران دستگیر شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار درباره استفاده از این شگرد گفت: با پرسه‌زنی در کنار دستگاه‌های خودپرداز رسیدهای بانکی جا مانده را نگاه می‌کردم و هر حسابی را که پول زیادی در آن بود، شناسایی و با مراجعه به بانک اطلاعات صاحب حساب را به دست می‌آوردم. سپس با مدارک جعلی درخواست عابربانک کرده و از این طریق طی چند مرحله حساب را خالی می‌کردم.

کلاهبرداری به بهانه برنده شدن در قرعه‌کشی

هک-حساب-بانکی-با-برنده-شدن-در-قرعه-کشی

این روش که جزو قدیمی‌ترین روش‌های کلاهبرداری است، هنوز هم قربانیان زیادی را می‌گیرد. در این روش کلاهبرداران سایت‌های قرعه‌کشی راه‌اندازی کرده و هر فردی را که به این سایت مراجعه کند، به عنوان برنده اعلام می‌کنند. سپس کلاهبرداران در تماس با قربانی خود مدعی می‌شوند او برنده صدها هزار تومان پول نقد در قرعه‌کشی شده و با گرفتن شماره کارت مدعی می‌شوند پول به حساب فرد واریز می‌شود. شیادان اینترنتی پس از چند روز با قربانی تماس گرفته و مدعی می‌شوند پول به حساب آنها واریز شده و در صورتی که پول در حساب نیست طعمه با آنها تماس گرفته تا مشکل رفع شود.

هنگامی که قربانی برای بررسی حساب مراجعه می‌کند، متوجه می‌شود پولی در حسابش نیست و با کلاهبرداران تماس می‌گیرد. در این لحظه متهمان با چرب‌زبانی طعمه خود را پای دستگاه خودپرداز کشانده و به جای واریز پول به حسابشان از حساب آنها برداشت می‌کنند. تنها در یک پرونده در تهران شیادان موفق شده بودند از هزاران نفر به این شیوه کلاهبرداری کنند که با مراجعه چند مالباخته سرانجام اعضای چهار نفره این باند شناسایی و دستگیر شدند.

میلاد، سردسته این باند که دارای مدرک تحصیلی دیپلم است و یک سابقه کیفری نیز در پرونده‌اش دارد، در مورد راه‌اندازی باند کلاهبرداری اینترنتی به روش قرعه‌کشی و شناسایی طعمه‌هایش به تپش گفت: همراه همدستانم با مدارک جعلی به آسانی در چند بانک حساب باز کردیم و با راه‌اندازی سایتی، از مراجعه‌کنندگان می‌خواستیم برای قرعه‌کشی شماره تلفن خود را در اختیار ما قرار دهند. پس از تماس با طعمه‌ها مدعی می‌شدیم آنها برنده شده‌اند، اما به دلیل مشکل فنی نمی‌توان پول را به حسابشان واریز کرد. با کمک سه همدستم، مالباخته را پای دستگاه‌های خودپرداز می‌کشاندیم و سپس به جای واریز پول از حسابشان پول برداشت کرده و بلافاصله پول را از حساب خودمان خارج می‌کردیم.

رشد قارچی سایت‌های شرط‌بندی

هک-حساب-بانکی-در-سایت-شرط-بندی

شرط‌بندی که در سال‌های دور در قهوه‌خانه‌ها انجام می‌شد، امروزه به سایت‌های اینترنتی راه یافته و کلاهبرداران سالانه میلیاردها تومان از این طریق به جیب می‌زنند. در این روش به دلیل این‌که از هر فرد بین ده تا صد هزار تومان کلاهبرداری می‌شود، افراد به خاطر مبلغ پایین و ترس از جرم شرط‌بندی از شکایت صرف‌نظر می‌کنند.

آرزو، جوانی که چندی قبل برای شکایت از یک سایت شرط‌بندی به پلیس فتا مراجعه کرده بود، در گفت‌وگو با تپش جزئیات جدیدی از نحوه فعالیت و کلاهبرداری سایت‌های شرط‌بندی را افشا کرد.

او در مورد این‌که چگونه در دام سایت‌های شرط‌بندی افتاده، گفت: در حال وبگردی بودم که با یک سایت شرط‌بندی فوتبال روبه‌رو شدم. از روی کنجکاوی وارد سایت شدم و با مبلغ ده هزار تومان به عضویت سایت درآمدم. براساس قانون سایت، اگر هر نتیجه‌ای را درست پیش‌بینی می‌کردم، ده هزار تومان به دست آورده و با هر نتیجه نادرست ۲۰۰۰ تومان از دست می‌دادم. ابتدا توانستم ۶۰۰ هزار تومان در حساب کاربری‌ام به دست آورم، که امکان برداشت آن وجود نداشت اما پس از آن ورق برگشت و هر روز می‌باختم. وقتی به خودم آمدم، ۴۰۰ هزار تومان به حساب سایت ریخته بودم. چند ماهی از فعالیت سایت می‌گذشت که به یکباره تعطیل شد و هیچ دسترسی به مدیران آن نداشتم. آنجا بود که فهمیدم در دام کلاهبرداران گرفتار شده‌ام و پول‌هایم را به عده‌ای کلاهبردار داده‌ام.

منبع
YJC
برچسب ها
📄 میخوام بقیه اشم بخونم

نوشته های مشابه

‫۱۰ نظر ثبت شده

   1. درود به شما من تشکر میکنم از شما یک فردی درازای فروختن استراتژی سایت شرط‌بندی ***بت ۲میلیون ۸۰۰هزار تومن پول من رو خورد اینم آدمین تلگرامش @I****ter دادش شماره حساب بهم داد بنام مهران***بود آیا میتونم برم پلیس فتا شکایت کنم؟

 1. برای آشنایی با تمامی روش های کلاهبرداری اینترنتی این مقاله را از لینک زیر دانلود کنید . آموزش تمامی روش های کلاهبرداری و روش های مقابل با آنها :
  http://bit.ly/23dCPPn

 2. سلام
  اخیرا کانالهایی در تلگرام شروع به فعالیت کرده اند که با تبلیغات زیادی وعده برنده شدن شما در سایت اوران بت در بازی رولت را میدهند و حتی فیلمی را هم منتشر میکنند که برنده شده اند . هر روز به اصطلاح طرح یا استراتژی جدید در کانال پیشنهاد میکنند که مخاطب جذب شود ولی در واقع با اجرای طرح های آنها شما بازنده خواهید شد و از مبلغ ۲۰ دلار یا ۱۸ دلاری که شما ضرر کرده اید حدود ۵۰ درصد سایت اوران بت به آنها بابت پورسانت پرداخت میکند. به دوستان خود هم بگوئید تا کسی در این شرط بندی شرکت نکند .

 3. سلام پس چرا من بردم؟؟ من امروز قبل از بازی تو این سایت خیلی دو دل بودم اومدم تو نت سرچ کردم و نظرات رو خوندم اصلا نمیخاستم بازی کنم ولی دل رو زدم به دریا آخه هر جا یه چیز نوشته بودن و رفتم رولت این سایت رو بازی کردم با همون استراتژی ها تو کانالی به اسم امید ولی برنده شدم ۱۳۰ دلار دور اول بردم برداشت زدم یکساعت نشد ریختن به کارتم و خواستم منم نظرمو بگم. امیدوارم نظرمو فیلتر نکنید

  1. سلام،تعداد زیادی از کاربران در دورهای ابتدایی بازی درآمد داشته اند! پس از گذشت زمان و تحریک شدن کاربران برای شارژ حساب با مبالغ بالاتر دیگه امکان برد نداشتن و چیزی عایدشون نشده!
   البته اینها همه تجربه هستن و در آخر این افراد هستند که تصیم میگیرن چیکار کنن!
   در ضمن ما به آزادی بیان معتقدیم!! 😀
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن