جلب اعتماد در اینستاگرام و تلگرام
مدیریت کسب و کار

واسطه گری و دلالی چیست؟چه فرقی دارند؟

شاید شما نیز دلالی را با واسطه گری یکی میدانید اما این چیزی نیست که نشان میدهند

خلاصه نوشته
 • بیشتر افراد وقتی کلمه ی واسط و کلمه ی دلال را میشنوند،به یاد فردی می افتند که میخواهد فاصله ای بین دو نفر ایجاد کند و از این فاصله درآمدی یا سودی به دست آورد!اما چیزی که نمیدانیم این است که این دو از هم جدا هستند!یکی نیاز بازار است و دیگری نیاز یک فرد برای کسب سود!

بیشتر افراد وقتی کلمه ی واسط و کلمه ی دلال را میشنوند،به یاد فردی می افتند که میخواهد فاصله ای بین دو نفر ایجاد کند و از این فاصله درآمدی یا سودی به دست آورد!اما چیزی که نمیدانیم این است که این دو از هم جدا هستند! یکی نیاز بازار است و دیگری نیاز یک فرد برای کسب سود!

در ادامه درباره ی واسطه گری و دلالی حرف خواهیم زد.

یکی از عناصر چهارگانه آمیخته بازاریابی، واسطه‌گری است. وظیفه این عنصر، انتقال کالا یا خدمت از تولید کننده به مشتری نهایی است. طیفی از واسطه‌ها مثل عمده فروشها، خرده فروشها، دلالها، نمایندگان تولید، عاملان فروش، شرکتهای حمل و نقل، انبارهای مستقل، بانکها، شرکتهای تبلیغاتی و امروزه شبکه بزرگ و وسیع جهانی اینترنت عملیات انتقال را انجام می‌دهند.

ویکی پدیا

واسطه ها سازنده بازار هستند. آنها خریداران و فروشندگان را به هم می رسانند و خرید و فروش را روان می کنند.
واسطه گران معمولا مبلغ ثابتی یا حق کمیسیونی را به ازای هر معامله ای که جور می کنند دریافت می کنند. این مبلغ یا حق کمیسیون متغییر است.
تعداد واسطه‌ها را می‌توان کاهش داد اما هزینه‌ی توزیع را نمی‌توان حذف کرد. به عبارت دیگر، شاید بتوان واسطه‌ها را حذف کرد ولی وظایف واسطه‌گری قابل حذف نیست و در واقع واسطه، برای مشتریان به عنوان کارگزار خرید و برای تولیدکنندگان به عنوان کارشناس فروش به حساب می‌آید.

طبقه بندی واسطه‌ها

 • خرده فروش‌ها:
  کسانی هستند که محصولات را خریداری کرده و به مصرف کنندگان و استفاده کنندگان نهایی و سازمانی می‌فروشند. خرده فروش‌ها می‌توانند مالک محصول گردند و یا بصورت امانی و یا با دریافت حق العمل محصول را بفروشند.
 • کارگزاران یا دلال‌ها:
  گروهی هستند که مذاکرات خرید و فروش یا هر کار دیگری را به عهده می‌گیرند اما مالک محصول نمی‌گردند. آن‌ها حق العمل و یا درصد و یا مبلغی را دریافت می‌کنند و با توجه به این که مالک محصول نیستند، مخاطرات بازار (مثل تغییر قیمت) کمتر متوجه آن‌هاست.
 • عمده فروش‌ها:
  گروهی که محصولات را به صورت کلی خرید می‌کنند و سپس به خرده فروش‌ها، بازرگانان و … می‌فروشند و در این بین ممکن است مقدار کمی از محصولات را نیز به مصرف کنندگان نهایی عرضه نمایند. این گروه معمولاً محصولات را مالک می‌شوند و گاهی اوقات عنوان محصول را نیز به خود اختصاص می‌دهند (مانند فرش و…..)

دلالی زیرمجموعه و بخشی از واسطه گری است.

واسطه-گری-در-اینترنت

اینترنت و واسطه گری

خریداران کالا و خدمات دریافته‌اند که اگر هر محصول یا خدمتی را به طور مستقیم از تولیدکننده یا ارائه‌دهنده خدمات تهیه کنند، به طور قطع باید مبلغ کمتری را پرداخت کنند. از سویی مزیت این کار برای مشتری این است که نیازی نیست وقت بگذارد و به بازار برود تا کالای خود را از واسطه‌ها خریداری کند و از طریق سایت‌های اینترنتی به سادگی به هدف خود نائل می‌شود.

وجود چنین مدلی باعث می‌شود حس اعتماد بیشتری در خریدار ایجاد شود، به همین دلیل در ایران و کشورهای دیگر استقبال خوبی از این مدل شده است؛ هرچند بسیاری از افراد به تبلیغات و سایت‌های اینترنتی توجه نداشته و به خرید حضوری علاقه دارند. «دراکر» صاحب‌نظر بزرگ مدیریت می‌گوید:

«نقش تازه و رو به افزایش اینترنت نباید نادیده گرفته شود چراکه به عنوان یک کانال پخش، وارد شده و نقش سنتی کارگزاران فروش را کم‌رنگ کرده است».

دراکر

علاوه‌ بر این کاتلر نیز ورود رایانه و شبکه جهانی اینترنت را باعث دگرگونی انقلابی و تغییر دهنده عادت‌های خرید می‌داند.

فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه کسب و کار و تجارت، علاوه بر فراهم‌آوری امکانات و ارائه تسهیلات مختلف به شرکت‌های ارائه‌دهنده محصولات و خدمات به شیوه سنتی و کمک به پیشرفت آنها، موجب ایجاد بنگاه‌های جدیدی شد که فقط به ارائه خدمات روی شبکه اینترنت پرداخته یا به طور موازی در هر دو حوزه سنتی و نوین مشغول فعالیت هستند.

با توسعه شبکه اینترنت، نیازهای جدید، منابع جدید، محصولات جدید، نگرش‌ها و راه‌های جدید برای تجارت و کسب و کار و همچنین ارزش‌های جدید برای بنگاه و مشتری پدید آمد و موضوعاتی مانند اقتصاد دیجیتالی مطرح شد که با نگرش کاهش قیمت محصولات و خدمات برای مشتری و کسب درآمد از روش‌های دیگر وارد عرصه شدند.

در نهایت پیدایش واسطه‌های الکترونیکی به جای واسطه‌های فیزیکی نمایانگر حضور واسطه‌ها در دنیای شبکه‌ها در قالب جدید است.

واسطه-گری-مجدد چیست

واسطه گری مجدد

در کانال توزیع سنتی، لایه های واسطه گری سنتی بین سازنده و مصرف کننده وجود دارد (از قبیل عمده فروش ها ، توزیع کنندگان و خرده فروش ها).

در برخی از کشورها شبیه ژاپن ،ممکن است یک نفر ،شبکه های توزیع ناکارآمدی را با ۱۰ لایه واسطه پیدا کند. این لایه های اضافی می توانند حتی تا ۵۰۰ درصد به هزینه های اولیه سازنده بیفزایند.

واسطه ها، به طور سنتی زیرساخت داد و ستد را فراهم کرده و سلسله مراتب ایجاد هماهنگی بین نیازهای خریداران و فروشندگان را مدیریت می کنند. تجارت الکترونیکی سبب خود کار شدن بسیاری از وظایف واسطه ها شده است اما آیا این به معنی محو شدن عامل های مسافرتی، واسطه های املاک، کارمندان آژانس های کاریابی، عامل های بیمه و مشاغلی از این قبیل است؟

تولید کنندگان می توانند از اینترنت برای فروش مستقیم به مشتریان و تامین پشتیبانی مشتری به صورت Online استفاده کنند. از این جهت، واسطه های سنتی حذف خواهند شد. حذف واسطه به حذف تشکیلات یا لایه های فرآیند کسب و کار که مسئول مراحل معین واسطه گری در زنجیره تأمین هستند، اشاره می کند. تولید کننده می تواند خرده فروشی ها و عمده فروشی ها را نادیده بگیرد (فروش مستقیم به مصرف کنندگان انجام شود). ممکن است خرده فروش های الکترونیکی نیز مانع کسب و کار خرده فروش های سنتی شوند.

ممکن است مصرف کنندگان در انتخاب فروشنده Online و فروشندگان در تحویل کالاها به مشتریان مشکلاتی داشته باشند و شاید هر دو طرف نیازمند یک سرویس وجه الضمان(مثل سایت واسط) برای تضمین این معاملات باشند.این مساعدت توسط واسطه های جدید یا سنتی انجام می شود.در چنین مواردی ، واسطه های سنتی نقش های جدیدی را ایفا می کند.این فرآیند واسطه گری مجدد نامیده می شود.

بنابراین ،اینترنت برای واسطه گری ، برای دستیابی به مشتریان جدید ،ایجاد ارزش برای مشتریان و یا حتی برای درآمد زایی راه های جدیدی را ارائه می کند.

با حذف واسطه گری های سنتی در بازار اینترنتی، ممکن است خریداران و فروشندگان برای معاملات خود دچار مشکلاتی شوند که از این جهت نیازمند سرویس های آنلاین واسطه گر مثل سایت واسط خواهند بود که به این فرآیند واسطه گری مجدد می گویند! از مزایای این واسطه گری، کم شدن لایه های واسطه گری و کاهش شدید هزینه ی خرید خواهد بود.

 

منبع
هایبردصمت نیوز
برچسب ها
📄 میخوام بقیه اشم بخونم

نوشته های مشابه

‫۵ نظر ثبت شده

 1. با توجه به اقتصاد مملکت دلال ها زیاد شدن و واسطه گری رو زیر سوال بردن! یه کاری کردن آدم خوشش نیاد از این پایه ی اقتصادی اما چه بخوایم چه نخوایم واسطه باید باشه

  1. بله متاسفانه همانطور که در متن اشاره کردیم،واسطه گری بواسطه ی سواستفاده از زیرمجموعه اش حس خوبی در افراد ایجاد نمیکنه اما حقیقت اینه که بدون وجود واسطه یکی از پایه های تجارت میلنگه و از ملزومات بازتر واسطه گری هست(چه واسط دیده بشه چه در پشت پرده فعال باشه)

 2. در ابتدای نوشته گفتید جدا از هم هستن،بعد گفته شده دلالی زیرمجموعه ی واسطه گری هست! کدوم درسته؟

  1. سلام،جدا از هم در معنا و مفهوم هست! مثل جدایی پدر و پسر!پسر زیر مجموعه ی پدر هست(به نوعی) اما جداست!
   بابت انتقال نامناسب معنا عذرخواهی میکنم،امیدوارم منظور رو رسونده باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن